Ekopracownia pod chmurką

Miło nam poinformować na nasza szkoła pozyskała środki finansowe
z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na utworzenie punktu dydaktycznego w ramach konkursu „Ekopracownia pod chmurką”. Na terenie naszej szkoły powstaje punkt dydaktyczny, którego oficjalne otwarcie zaplanowano na wrzesień 2019 roku.

Nasza klasa na świeżym powietrzu wyposażona będzie w ławki, stoliki, tablice edukacyjne, ścieżkę sensoryczną, ogród zmysłów, badawczą stację meteorologiczną, oczko wodne, skalniak. Dodatkowo chcemy stworzyć tam warunki do spędzania czasu w czasie przerw, pikników, spotkań integracyjnych, kameralnych uroczystości.  Ekopracownia będzie składała się z kilku stanowisk.

„Ogród zmysłów”  to ogródek polisensoryczny, który  ma służyć celom terapeutycznym  i  edukacyjnym.

W centralnej części ogrodu swe miejsce znajdzie zegar słoneczny analematyczny. Dzięki niemu każdy będzie mógł odczytać  lokalny czas słoneczny.

Trzecie stanowisko to skalniak z oczkiem wodnym. Zamieszczone będą tam tablice dydaktyczne „Drzewa iglaste”, „Drzewa liściaste”. Kaskada będzie imitacją potoku górskiego a oczko wodne będzie nawiązaniem do oczka górskiego – jeziora polodowcowego. Poza walorami edukacyjnymi miejsce to  posiadać będzie walory estetyczne. Otoczenie szkoły bardzo zyska na wyglądzie  a szum wody uaktywni nasze zmysły.

Ostatnie stanowisko to miejsce, w którym na utwardzonej nawierzchni ustawimy
6 drewnianych stołów z ławami na około 25 osób .  Będą na nich foliogramy
o następującej tematyce: „Zioła z lasu i z ogrodu”, „Owoce leśne”, „ Rośliny łąkowe”, „Owady pożyteczne”, „Pożytki pszczele”, „Pszczele warcaby”.  Będzie to miejsce edukacyjne z możliwością wykorzystania do zajęć pozalekcyjnych oraz pikników szkolnych.